Vi samler statistik ved hjælp af cookies for at forbedre hjemmesiden. Det sker dog først, når du klikker videre til næste side. Læs mere om cookies. Du kan også vælge at sige nej tak til cookies.

"Min plan" når kontanthjælpsmodtagere flytter kommune

Hvad gælder i forhold til ”Min Plan” for kontanthjælpsmodtagere, som flytter fra én kommune til en anden?

Det fremgår af bekendtgørelse om en aktiv beskæftigelsesindsats § 54, stk. 1, at flytter en person, der har ”Min Plan” til en anden opholdskommune, skal jobcenteret i den nye opholdskommune sammen med personen vurdere, om planen skal revideres.

Det fremgår endvidere af stk. 2, at har personen en aftale med et jobcenter om et konkret tilbud, bevarer personen så vidt muligt retten til tilbuddet, selv om personen flytter til en anden opholdskommune.

Sidst opdateret 5. jul 2017