Spring over hovedmenu
Spring over venstremenu

Spørgsmål og svar om ledighedskrav - voksenlærlinge

Styrelsen modtager jævnligt spørgsmål om ledighedskrav i forhold til voksenlærlinge, som kan være af generel interesse.

Hvornår skal krav om ledighed være opfyldt?

19-12-2019

Krav om ledighed/forudgående ledighed skal være opfyldt ved påbegyndelse af det aktuelle uddannelsesforløb, der indgås uddannelsesaftale om. Tidspunktet for, hvornår det aktuelle uddannelsesforløb regnes fra, er defineret i § 119 i bekendtgørelse om en aktiv beskæftigelsesindsats.

Sidst opdateret: 19-12-2019