Spring over hovedmenu
Spring over venstremenu

Opsamling fra hold på SOKO Modul 2

På SOKO’s kompetenceudviklingsdag har deltagerne kommet med forslag til, hvordan det praktiske samarbejde i det fælles kontaktforløb kan optimeres.

På SOKO’s kompetenceudviklingsdag kom deltagerne med forslag til, hvordan det praktiske samarbejde i det fælles kontaktforløb kan optimeres.

Her er en opsamling på de pointer og tip, som deltagerne kom med i forbindelse med kompetenceudviklings dagene: 

Pointer og tip fra deltagerne på kurset "Styrket samarbejde om kontaktforløbet" (pdf) (nyt vindue) 

Modul 2 i kompetenceudviklingsforløbet Styrket samarbejde om kontaktforløbet (SOKO) bestod af en dag, hvor jobkonsulenter i jobcentre mødtes med deres samarbejdspartnere i a-kasserne for at drøfte dele af samarbejdet, som kan optimeres.

Der var fokus på fire centrale arbejdsprocesser i samarbejdet om it-redskaberne, nemlig Udkast til Min Plan, Min Plans aftalefelt, CV og Joblog.

Der var desuden fokus på de respektive forventninger til fællessamtalerne: Fælles forberedelse, rammesætning af samtalen, og hvordan man bidrager til samtalen.

Diverse gruppearbejder blev bundet sammen af et oplæg, som kan downloades nedenfor:

Oplægget fra SOKO-dagen (pdf) (nyt vindue)

Forslag og kommentarer fra de i alt 10 hold i hele landet er nu samlet sammen. Nedenfor findes opsamlingerne hold for hold.

Prøvehold 1 og 2 - d. 11. og 12. september i København
Deltagende jobcentre: Gentofte, Ballerup, Gladsaxe, Frederiksberg, Herlev og Glostrup
Deltagende a-kasser: BUPL, Dansk Metal, Det Faglige Hus, Akademikerne, 3F, Lederne og FOA.
Opsamling fra Prøvehold 1 og 2 (Excel) (nyt vindue)

Hold 1a og 1b – d. 2. og 3. oktober i Glostrup
Deltagende jobcentre: Brøndby, Albertslund, Taarnby, Vallensbæk, Hvidovre, Lyngby-Taarbæk og Høje-Taastrup
Deltagende a-kasser: FOA, Krifa, 3F, ASE, Dansk Metal, NNF.
Opsamling fra hold 1a og 1b (Excel) (nyt vindue)

Hold 2a og b – d. 4. og 5. oktober i Kolding
Deltagende jobcentre: Ærø, Odense, Kerteminde, Nordfyn, Nyborg, Faaborg-Midtfyn, Svendborg.
Deltagende a-kasser: Dansk Metal, Det faglige hus, 3F, Min a-kasse, Akademikerne, Blik og Rør, Lærernes a-kasse, Frie Funktionærer, NNF, Socialpædagogerne, Lederne og ASE.
Opsamling fra hold 2a og 2b (Excel) (nyt vindue)

Hold 3a og b – d. 9. og 10. oktober i Lyngby
Deltagende jobcentre: Furesø, Helsingør, Hørsholm, Gribskov, Frederikssund, Egedal, Allerød, Halsnæs og Hillerød
Deltagende a-kasser: NNF, Det Faglige Hus, Krifa, Dansk Metal, Dansk El-Forbund, LO, Min A-kasse, Frie Funktionærer, Socialpædagogerne og Malerforbundet.
Opsamling fra hold 3a og 3b (Excel) (nyt vindue)

Hold 4a og b – d. 25. og 26.10. i Aalborg
Deltagende kommuner: Vesthimmerland, Hjørring, Mariagerfjord, Thisted, Brønderslev, Frederikshavn, Rebild, Jammerbugt og Morsø
Deltagende a-kasser: Det Faglige Hus, Dansk Metal, Min A-kasse, 3F, FOA, CA, NNF, BUPL og HK
Opsamling fra Hold 4a og b (Excel) (nyt vindue)

Hold 4c – d. 27.10. i Aalborg
Deltagende kommune: Aalborg
Deltagende a-kasser: CA, Magistrene, HK, DLFA, Dansk Metal, NNF, Dansk EL-forbund og BUPL
Opsamling fra Hold 4c (Excel) (nyt vindue)

Hold 5a og b – d. 2. og 3. 11 i Glostrup
Deltagende kommune: København
Deltagende a-kasser: FOA, BUPL, DLFA, ASE, Socialpædagogerne, 3F, Min A-kasse, HK, DANA, Dansk Metal
Opsamling fra hold 5a og b (Excel) (nyt vindue)

Hold 6a og b – d. 6. og 7. 11. i Roskilde
Deltagende kommuner: Greve, Holbæk, Odsherred Kalundborg, Lejre, Solrød, Slagelse og Roskilde
Deltagende a-kasser: Lederne, Fagligt Fælles Forbund, FOA, Krifa, BUPL, 3F, Dansk Metal, Den sundhedsfaglige a-kasse, Socialpædagogerne, Malerforbundet, Akademikerne, Dana, Blik og Rør, Det faglige Hus, Min A-kasse
Opsamling på Hold 6a og b (Excel) (nyt vindue)

Hold 7a, b, og c - d. 8., 9. og 10. i Vejle
Deltagende kommuner: Aabenraa, Vejen, Vejle, Varde, Sønderborg, Tønder og Kolding
Deltagende a-kasser: FOA, 3F, Dansk El-forbund, Lederne, HK, Det Faglige Hus, Dansk Metal, Det Faglige Hus, BUPL, Krifa, Min A-kasse, DLFA, NNF
Opsamling på Hold 7a,b og c – d. 8., 9. og 10.11. i Vejle (Excel) (nyt vindue)

Hold 8a og b – d. 13. og 14.11. i Næstved
Deltagende Kommuner: Stevns, Køge, Faxe, Guldborgssund, Næstved og Vordingborg
Deltagende a-kasser: 3F, Det Faglige Hus, Krifa, Blik og Rør, Dansk Metal, ASE, FOA, Malerforbundet, NNF, Socialpædagogerne, Min A-Kasse.
Opsamling på hold 8a og b (Excel) (nyt vindue)

Hold 9a og b – d. 20. og 21.11. i Herning
Deltagende jobcentre: Ringkøbing-Skjern, Ikast-Brande, Herning, Lemvig, Skive, Struer
Deltagende a-kasser: Dansk Metal, Krifa, HK, Lederne, Dansk El-forbund, Min A-kasse, FOA, BUPL, NNF, 3F, Socialpædagogerne
Opsamling for hold 9a og b (Excel) (nyt vindue)

Hold 10a og b – d. 22. og 23.11. i Aarhus
Deltagende jobcentre: Syddjurs, Norddjurs, Silkeborg, Hedensted, Skanderborg, Horsens, Faurskov, Randers, Odder, Samsø, Randers, Hedensted og Aarhus.
Deltagende a-kasser: Socialpædagogerne, DLFA, 3F, NNF, HK, Krifa, Malerforbundet, FOA, Lederne, BUPL, Akademikerne, Dansk Metal og Det Faglige Hus.
Opsamling for hold 10a og b (Excel) (nyt vindue)

Sidst opdateret: 02-05-2018