08-01-2016
Mange stillinger med gode jobmuligheder i alle regioner
Den nye Arbejdsmarkedsbalancen viser, at der er mange stillinger med gode jobmuligheder i alle regioner.
Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering har netop offentliggjort den nye arbejdsmarkedsbalance for første halvår 2016. Den viser bl.a., at der er gode eller rigtigt gode jobmuligheder for ca. 60 pct. af de 861 stillingsbetegnelser, der er i arbejdsmarkedsbalancen.
Der er blevet flere stillinger, hvor der er rigtigt gode jobmuligheder siden den seneste arbejdsmarkedsbalance, dvs. stillinger, hvor virksomhederne oplever mangel på arbejdskraft. Det er især i hovedstadsområdet, der er mange stillinger med rigtigt gode jobmuligheder.
Et godt værktøj til den jobrettede samtale
Arbejdsmarkedsbalancen er god til at starte og kvalificere jobcentres og a-kassers samtaler med de ledige om jobmål og jobsøgning. Den bruges af mange jobkonsulenter til:
- at få ledige til at fokusere på mere end ønskejobbet og have en plan b og c med jobmål, hvor der er gode jobmuligheder.
- at få øjnene op for, at jobmulighederne i andre regioner kan være bedre
- at forklare afslag på kurser/efteruddannelse.
Et værktøj, der giver overblik over jobmulighederne regionalt
Arbejdsmarkedsbalancen er et godt redskab til at få et hurtigt overblik over det regionale arbejdsmarked.
Mange job- og virksomhedskonsulenter bruger den desuden til at få baggrundsviden om jobmulighederne indenfor de fagområder, de arbejder med.