Ansøgningsfrist
Spørgsmål og svar til puljen bedre indsats til borgere i ressourceforløb
Styrelsen modtager jævnligt spørgsmål til puljen bedre indsats til borgere i ressourceforløb om organisering, som kan være af generel interesse.
I forhold til step up-indsatsen kan det tilføjes, at hvis det står i rehabiliteringsteamets i indstilling, at der ikke kan iværksættes virksomhedsrettet indsats for borgeren på grund af f.eks. behandling eller andre tilbud inden for 6 måneder, skal sagen ikke behandles ved en step up- indsats efter 6 måneder.
Endvidere, hvis der er indgået aftale om konkrete virksomhedsrettede indsatser (og/eller fleksjob), og det derfor fremgår af VITAS, skal der heller ikke iværksættes en step up-indsats.
En borgers sag skal således ikke i en step upindsats, hvis teamleder/projektleder og jobformidler i forbindelse med deres gennemgang får iværksat en konkret virksomhedsrettet indsats inden for den nærmeste fremtid.
Ja, det er et kontinuerligt krav, at alle deltagende kommuner skal, som led i indsatsmodellen, løbende følge op på passive forløb hver 6 måned.