Spring til hovedindhold
Spring over venstremenu

Ordninger i beskæftigelsesindsatsen omfattet af EU’s de minimis statsstøtteordning

Fra 1. januar 2026 skal alle støttegivende myndigheder i Danmark registrere tildeling af de minimis støtte til virksomheder i nyt EU-register.

Statsstøtte under de minimis-reglerne betyder, at en virksomhed kan modtage støtte på op til 300.000 EUR i en periode på tre regnskabsår, hvilket medfører, at en virksomhed godt kan modtage flere mindre beløb, men at det samlede beløb aldrig må overstige beløbsgrænsen for de minimis-støtte. Formålet er at sikre, at loftet over udbetaling af statsstøtte overholdes.

Her kan du læse, hvilke ordninger i beskæftigelsesindsatsen, der falder under EU’s de minimis støtteordning og den nye registreringspligt.

For generelle spørgsmål om de minimis-støtte, herunder vejledning om EU-registeret henvises til Erhvervsministeriet.

Ordninger, der er omfattet af de minimis støtte

Ordninger Kommentar
Nytteindsats

Nytteindsats kan udgøre de minimis-støtte, hvis en person har været i nytteindsats hos en offentlig arbejdsgiver, som udøver erhvervsvirksomhed på markedsvilkår. I de tilfælde indgår personens forsørgerydelse i opgørelsen af støtte, der ydes efter de minimis-reglerne. 

Nytteindsats kan derfor i visse tilfælde gælde som de minimis-støtte og er kun i disse tilfælde omfattet af registerforpligtelsen.

Voksenlærling Tilskud til voksenlærlinge inden for voksenlærlingeordningen ydes som de minimis-støtte og er derfor omfattet af registerforpligtelsen.
Hjælp til etablering af selvstændig virksomhed for personer på revalideringsydelse Hjælp til etablering af selvstændig virksomhed for personer på revalideringsydelse er tilrettelagt som de minimis støtte og derfor omfattet af registerforpligtelsen.

Ordninger, der ikke er omfattet af de minimis støtte

Ordning Kommentar
Løntilskud Ansættelse med løntilskud ydes ikke som de minimis-støtte, da ordningen er tilrettelagt ud fra gruppefritagelsesforordningen, og er derfor ikke omfattet af registreringsforpligtelsen.  
Fleksjob Fleksjob er ikke tilrettelagt som de minimis-støtte, og er derfor ikke omfattet af registreringsforpligtelsen.   
Tilskud ved mentorstøtte Tilskud ved mentorstøtte er ikke tilrettelagt som de minimis-støtte, og er derfor ikke omfattet af registreringsforpligtelsen.  
Støtte til hjælpemidler og indretning af arbejdsplads Støtte til hjælpemidler og indretning af arbejdsplads er ikke tilrettelagt som de minimis-støtte, og er derfor ikke omfattet af registreringsforpligtelsen.  
Personlig assistance efter kompensationsloven Personlig assistance efter kompensationsloven er ikke tilrettelagt som de minimis-støtte, og er derfor ikke omfattet af registreringsforpligtelsen.  
Jobrotation Jobrotation er ikke tilrettelagt som de minimis-støtte, og er derfor ikke omfattet af registreringsforpligtelsen.  
Særligt tilrettelagte projekter efter LAB §91 Særligt tilrettelagte projekter efter LAB §91 er ikke tilrettelagt som de minimis-støtte, og er derfor ikke omfattet af registreringsforpligtelsen.
Sidst opdateret: 19-12-2025